ÜRÜNLERİMİZ

Sipariş Formları   YAY ÖLÇME BİLGİSİ   

Yayların kullanıldığı yer ve imalat şekillerine göre üretimi de çeşitlilik göstermektedir. Konuyu bu çerçevede incelemek zorundayız. Baskı yayları üretimi için tasarım yapılmak istendiğinde öncelik sırasına göre ;

- Yay çalışma ortamı konusunda kesin bir yargı belirtilmelidir. Cevabınız size tasarlanan yayın ömrünü yorulma çevrimini ve performansını verecektir.

- Ortama bağlı malzeme seçimi de ikinci öncelikli maddeyi oluşturmaktadır. Örn: Korozif ortamda çalışacak yay malzemesi paslanmaz ve oksidasyona dayanımlı olmalıdır.

- Malzeme tipine, yay türüne ve çalışma kursuna (yüküne) bağlı olarak yay katsayısını hesaplamak gerekmektedir. Bunu yaparken yaya ait yük eğrisinin veya yük haritasının çizilmesi dolayısı ile blok boy ( katı boy ) serbest boy kritikleri değerlendirilmelidir.

- Çalışma yeri yani bu bir baskı yayı ise kovan (delik) veya mil üzerinde çalışıp çalışmadığı belirlenir. Diğer yay çeşitleri de benzer seçimlere uğramalıdır.

- Çalışma yeri tesbitinden sonra yay geometrisinde tolerans belirleme noktasında mutlaka bilgi verilmelidir.

- Yay imalatı esnasında ön seri imalat biçiminde hazırlanan yayın proses değerleri kayıt altına alınmalıdır. Bu sonuçlar finish prosesleri öncesi alınacak değerlerdir.

- Daha sonra tamamlama işlemleri olan ısıl işlem çapak lama ve shot peening uygulamalarında yay son şeklini almaktadır. Tabi bu işlemlere varsa kaplama uygulamasını da eklemeniz gerekmektedir.

- Ön seri imalat sonunda bitiş şeklini ve öçülerini alan yay teste tabi tutulmak zorundadır. Bu zorunluluğun temel amaçlarından bir tanesi çalışma esnasında yayın uyumsuz ölçü taşmalarına uğrama bilgisinin edinilmesi amacıdır. Yay test biçim ve teknikleri ilgili standartlarda verimiştir.

- Yay test kritiklerinin temeli statik yük testine dayanmaktadır. Şu unutulmamalıdır ki test aşamasında yay emniyetli çalışma noktaları aşılarak yapılmalıdır.

- Gerekli durumlarda yay ömür testi mutlaka yapılmalı ve test şartları doğrulanmalıdır.

 


YAYLIK HAMMADDE SATIŞIMIZ


Teller


Bantlar


Bant Dilimleme - Levha Kesimi

» GİYOTİN MAKİNASI


İmalat Tekniğine Göre Yaylar


TEKNİK DÖKÜMANTASYON


Download